TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

UNIE ROSKA se rozhodla odměnit všechny lidi s velkým srdcem, kteří pomáhají nemocným roztroušenou sklerózou

Vyhlášení vítězů a předání ocenění proběhne během oslav Světového dne RS 28. 5. 2011 v Kutné Hoře. Ocenění bude předáno ve 4 kategoriích.

Kategorie:

·         nemocný RS (za výjimečný čin, odvahu apod.)

·         zdravotník pomáhající nemocným RS

·         (lékaři, sestřičky, fyzioterapeuti a další)

·         odborník pomáhající nemocným RS

·         (sociální pracovník, právník, novinář apod.)

·         dobrovolník pomáhající nemocným RS

·         (někdo, kdo pomáhá bez nároku na honorář)

Vaše nominace posílejte do 10. 5. 2011 na adresu Unie Roska, Senovážné náměstí 2, 110 00 Praha 1 nebo e-mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Více informací na www.roska.eu nebo www.kutnohorskerockovani.cz.

Nominovat kandidáty může fyzická i právnická osoba, skupina osob či organizace. Oceněné vybere nezávislá komise.

V nominaci uveďte:

·         jméno, kontaktní údaje kandidáta ceny

·         jméno (název), kontaktní údaje toho, kdo nominuje

·         důvod udělení ceny, charakter činnosti kandidáta v kontextu jeho života a profese či studia z hlediska přínosu pro nemocné RS, délku činnosti

·         popište konkrétní obsah či náplň činnosti

·         něco výjimečného – tvořivý nápad, netradiční činnost...

 

Věříme, že lidí, kteří si ocenění zaslouží, znáte celou řadu. Zkuste jim alespoň tímto způsobem poděkovat za jejich práci. Nezáleží na tom, zda je dotyčný nemocný, či nikoliv, záleží jen na tom, jak velké je jeho srdce a na tom, co dělá a co dokázal.

Tři otázky pro loňské vítěze

V kategorii zdravotník byla oceněna Prof. Eva Havrdová, za odborníky pracující s lidmi s RS si cenu odnesla Hana Potměšilová, za dobrovolníky Mgr. Nora Janečková a za mimořádný přínos mezi samotnými pacienty pak Ing. Jaroslav Zika.

Oceněným jsem položila několik otázek:

1. V loňském roce jste získal/a úplně první ocenění vyhlašované Unií Roska za pomoc nemocným RS. Co Vám od té doby ještě v této oblasti udělalo radost nebo to vnímáte jako důležité?

2. Jaké máte nejbližší plány?

3. Co popřejete letošním vítězům?

 

Jaroslav Zika

1. Od té doby Roska ušla další kus cesty... Pacienti z ČR vyšli jako první na světě na Kilimandžáro. V loňském i letošním roce dostali naši lidé cenu Křesadlo, letos k tomu ještě nominace na cenu Mosty, vedle Národního dne RS se začíná rozbíhat i tradice oslav Světového dne RS a hlavně je pořád spousta akcí, jejichž hlavním cílem je to, aby lidé s RS měli hezčí a kvalitnější život.

Jako vášnivého šachistu mě nadchl podzimní dobročinný šachový týden titánů v Lázních Vráž, za účasti opravdových celebrit, na kterém byla prezentována Roska.

Naopak mě netěší připravovaná sociální „reforma“, která zatím tvrdě dopadá na zdravotně postižené. Věřím však ve zdravý rozum, že nové sociální zákony negativně nepostihnou kvalitu života zdravotně postižených. Musíme o to usilovat.

2. Teď se těším mimo jiné na oslavy Světového dne v Kutné Hoře. Doufám, že se i díky nim opět podaří více oslovit veřejnost a že díky akci konečně začne vznikat 1. rehabilitační centrum pro nemocné roztroušenou sklerózou. A také se těším na premiéru filmu z Expedice Kilimanjaro.

3. Hodně další dobré práce a úspěchů v tom, co dělají.

Hana Potměšilová

1. Během tohoto roku se odehrálo nemálo pozitivního i negativního. Mám pocit, že nikoli za poslední rok, ale v průběhu 10 let, kdy se více problematice RS věnuji, česká společnost dospěla. Ukázkou toho je také, že se veřejně k onemocnění RS přiznávají noví a noví lidé z řad známých tváří. Zpěvačka Hanka Robinson, basketbalista Pavel Miloš, předseda KDU ČSL Pavel Bělobrádek. Velmi to pomáhá změnit mínění o RS jako nemoci, která těžce a rychle člověka invalidizuje a nedovoluje žít plnohodnotným a aktivním životem. Tím, co mi udělalo skutečnou radost, bylo určitě nastartování větší spolupráce mezi UNIÍ ROSKA a Nadačním fondem Impuls, kdy jedním z výsledků této spolupráce byl výstup českých pacientů s RS na Kilimandžáro a jejich bezproblémový návrat do ČR. Úžasné pro mne bylo zjistit, že tradiční výstavy děl pacientů s RS „Cesta za duhou“ se již účastní na pět desítek pacientů s RS. Potěšením pro mne bylo, že na mezinárodním Real MS festivalu příběhů pacientů s RS byl příběh české ereskářky Radky Keršnerové vybrán do top 10 příběhů celého světa. A velkou vzpruhou do další činnosti pro mne bylo pražské a ostravské setkání s téměř 200 rodinnými příslušníky pacientů s RS. Co považuji za velké plus v péči o pacienty s RS, je otevření nového MS centra v Jihlavě a získaní UNIÍ ROSKA evropského projektu na manažerské vzdělávání zástupců jednotlivých sdružení ROSKA. Na druhou stranu velkým zklamáním pro mne bylo znemožnění vstupu prvního léku v tabletkové formě pro pacienty s RS na evropský kontinent.

2. Na tuto otázku by se dalo odpovědět dlouhým románem, který by se dělil na kapitoly „rodina“, „práce“, „projekty týkající se RS“ a „dobrovolnická činnost v NFOZP“. Když se zaměřím jen na aktivity týkající se pacientů s RS, je to určitě hledání nových zajímavých a plně bezbariérových prostor na další ročníky výstavy Cesta za duhou, neboť je to pro mne rok od roku větší oříšek. Těším se na další moderování Národní konference Místo pro kvalitní život s RS, která je pro mne vždy připomínkou toho, jak starého mám syna (první ročník konference jsem moderovala v roli nastávající maminky, a tedy i toho, jak stárnu… Těším se na přípravu druhé knihy příběhů pacientů s RS a dalšího rozšíření knihy Jak dobýt české hrady a zámky bez bariér, na které spolupracuji s Národním památkovým ústavem a portálem Aktivní život. Co je nyní mým velkým plánem a úkolem, jsou změny v Zákoně o zaměstnanosti, statutu osoby zdravotně znevýhodněné a reforma v činnosti posudkových lékařů. Dle prvních návrhů MPSV by mělo dojít ke zrušení statutu osoby zdravotně znevýhodněné, do kterého nemalou měrou patří i pacienti s RS, na které by trh práce měl začít nahlížet jako na úplně zdravé jedince. Což by byl velký problém. A zde si uvědomuji, že mne čeká hodně práce.

3. Aby je nezapomněla UNIE ROSKA vyfotit. Mrzí mne, že jsem si nemohla fotografii ze slavnostního vyhlášení pověsit v kanceláři vedle ceny, kterou jsem dostala. Ne... Nyní trochu vážně. Ať si užijí do sytosti ten okamžik, kdy je někdo veřejně pochválí a poděkuje jim za jejich činnost. Okolí si málokdy všímá toho, že někdo dělá něco víc, než musí. A proto fandím akcím a projektům, ve kterých jsou oceněni jedinci, kteří pomáhají zlepšovat nejen naši společnost, ale i život v ní.

 

Nora Janečková

1. Největší radost jsem měla z cesty Radky Keršnerové a Tvé na Kilimandžáro. Mělo by o ní vědět co nejvíce lidí, protože pro lidi s hendikepem je často cestování nepředstavitelné a nyní se pacienti s RS vydali tam, kde běžně selže i člověk zcela zdravý.

2. Mé nejbližší plány jsou tentokrát zcela soukromé. Pojedeme s rodinou a přáteli na hory, moc se na to těším.

3. Přeji jim, aby měli dobrý pocit z toho, co dělají. To je většinou jediná zasloužená odměna a oni ji jako bonus mají i skutečnou, hmotnou.

Kdo přibude po bok těchto výjimečných lidí letos? To se dozvíme již brzy.

Předávání cen proběhne opět v rámci oslav Světového dne RS 2011. Tentokrát 28. 5. 2011 v Kutné Hoře.

Vendula Plavcová

Foto archiv

 

vitezove_2010.jpg

vítězové roku 2010