TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Vrchol francouzské hory Mont Ventoux pokořil v rámci mezinárodní dobročinné akce Klimmen tegen MS poprvé v jeho tříleté historii i český tým. Sedmnáctičlenná posádka cyklistů z řad lékařů i pacientů svým výšlapem na horu zvanou Plešatá hlava nebo taky Obr z Provence přispěla svou účastí na výzkum léčby roztroušené sklerózy a podporu vzdělávacích a cvičebních aktivit pro nemocné

"Nic nemohlo být asi silnější než atmosféra, kterou jsme mohli zažít na vrcholu, když dorazil účastník boje s ´Horou´ na trojkolce - jedoucí s čestným doprovodem sanitního vozu jen za pomoci svých paží - a chvíli nato velká skupina pěších RS-kářů a jejich doprovodu, kteří pod vlajkami, držíce se za ruce a navzájem se podpírající zdolávali za společného zpěvu poslední metry k vrcholu. Na některých byla znát velká únava, přesto byla na chvíli zapomenuta díky skoro až frenetickému nadšení, aplausu
a povzbuzování všech přítomných," popsala lékařka Dana Horáková z Centra pro demyelinizační onemocnění 1. Lékařské fakulty UK a VFN Praha, která se závodu osobně zúčastnila. Její působivý cestopis z celé akce najdete zde.

"Nesmírně oceňuji odhodlání všech, kteří na Mont Ventoux letos zamířili. Absolvovali několikadenní cestu na místo a pak náročný výstup, za který by se nemusel stydět ani trénovaný sportovec," dodal k tomu Zdeněk Zahradník, generální ředitel české pobočky společnosti Teva Pharmaceuticals Industries, která je organizátorem
a hlavním sponzorem celé akce a za každého účastníka se zavázala přispět 500 dolarů. Výslednou částku zdvojnásobí a věnuje Národnímu MS fondu v Nizozemí.

Právě český tým se letos na výdělku výrazně podílel, neboť byl třetím nejpočetnějším. Přitom před dvěma lety, kdy akci založila skupina nizozemských dobrovolníků, horu pokořilo pouhých 16 cyklistů. O rok později jich bylo už o 20 více a výtěžek z jízdy se vyšplhal na šestinásobek (z 10 na 61 tisíc EUR). Letos šlapalo do pedálů 375 sportovců včetně Čechů, čímž se částka navýšila na úctyhodných 245 tisíc EUR (zhruba šest milionů korun).

Jako první z české výpravy vyjel na Plešatou hlavu Luboš Šiška z Teva Pharmaceuticals CR. Přestože počasí na startu slibovalo příjemné jarní teploty, na vrcholu Mont Ventoux bylo XX. května 2013 v  9 hodin ráno pouhých 0 stupňů. "Je tu pěkná zima, ale krásný výhled," řekl Šiška bezprostředně po výstupu. Trasu na vrchol absolvoval ze směru od Malaucene s největším převýšením 12%, ostatní týmy startovaly ze směrů Sault a Bedoin (obě s převýšením 11%).

Nutno zdůraznit, že vyjet na Mont Ventoux není vůbec jednoduché, neboť na vrcholu panují extrémní klimatické podmínky. Také proto je hora holá. V roce 1967, zatímco držel vedoucí pozici závodu, tady svůj život položil bývalý světový šampion Tom Simpson.

"Děkujeme celému českému týmu, že problematice roztroušené sklerózy věnoval hodně sil a že to zvládl naprosto skvěle," uzavřel ředitel Zahradník.

 Roztroušená skleróza
Onemocnění, které postihuje především mladé lidi ve věku 20 - 40 let se projevuje postupnou ztrátou hybnosti dolních i horních končetin a pacienti v pozdějším stádiu nemoci končí upoutáni na invalidní vozík.

NF IMPULS
Nadační fond IMPULS vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty, zajišťující komplexní a kvalitní léčbu roztroušené sklerózy, její výzkum, jakož
i osvětovou činnost.

TEVA
Teva Pharmaceutical Industries Ltd. je přední farmaceutická společnost s celosvětovou působností a sídlem v Izraeli. Usiluje o zlepšení přístupu pacientů k vysoce kvalitní zdravotní péči vývojem, výrobou a prodejem cenově dostupných generických léčiv, stejně tak inovativních a brandových farmaceutických přípravků a aktivních farmaceutických substancí. Je největším světovým výrobcem generických léčiv, má 46 tisíc zaměstnanců a přímé zastoupení ve více než 60 zemích.

 

www.multiplesclerosis.cz

  Aurin Nedbalová