TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Otázka:

Dobrý den,

mohla bych se zeptat, jestli nález z magnetické rezonance mozku- Ložisko v bílé hmotě TP vlevo hypersignální v T2W/FLAIR čase.

A polyp mediální stěny pravého antra mohl znamenat roztroušenou sklerózu?

Z krevního odběru mám nízkou hladinu folátu. Bolesti nohou, prstů na rukách, ztuhlost těla hlavně po ránu, únava. Z ničeho nic se mi zavře levé oko na pár vteřin. Problémy s pamětí a soustředěním. Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď:

Bohužel e-mailem nelze stanovit ani se blíže vyjadřovat k diagnóze. Nález, který uvádíte na magnetické rezonanci, je zcela nespecifický. Může být přítomen od narození, být dán infekcí v dětství, drobným nedokrvením, migrénou atd. U osob nad 50 let věku bych jej považovala za normální. Polyp v nosní dutině pak samozřejmě s neurologií nesouvisí vůbec. Ani popis příznaků není nijak konkrétní vedoucí k jednoznačné úvaze stran nějaké diagnózy, na RS bych rozhodně hned nepomýšlela.

krasulová

Otázka:

Dobrý den,

paní doktorko, moc pozdravuju a rád bych se optal, jaký aktuální postoj zaujímá česká neurologie k nově patentovanému léčivu RHB-104 ?

Zdá se, že u Crohnovy choroby se už přepisují učebnice, aspoň v zahraničí, hrozí něco podobného i u roztroušené sklerózy? Děkuji za názor. M. S.

Odpověď:

Celosvětově je tato kombinace antibiotik ve vztahu k RS zatím bez zjevného významu. Proběhla pouze vstupní snaha izraelské firmy zkusit tento preparát přidat k již zavedené léčbě interferonem beta a sledovat, zda se těmto pacientům bude dařit lépe oproti pacientům léčeným pouze samotným interferonem beta. Data této pilotní studie zatím nebyla publikována, nepředpokládáme, že by se jednalo o nějaký zázrak.

krasulová

Otázka:

Dobrý den, paní doktorko, je možné užívat při  RS v tomto chřipkovém období vitamínový doplněk  Cetebe imunity  forte. Děkuji za odpověď. L. S.

Odpověď:

Ano, tento preparát lze bez obav užívat v doporučeném dávkování.

krasulová