Další informace

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

Systémové upozornění
Hlavní informace

Otázka:

Dobrý den, před 5ti lety , u mě bylo podezření na RS.

- první nález - mnohočetná demyielinizační ložiska na levé straně mozku

- pak následovala série vyšetření...- MR krku - v pořádku, lumb.punkce bez nálezu, všechna ostatní vyšetření (evok.potenciály,apod.) dopadla dobře tak mě lékaři propustili se zprávou, že t.č. se nejedná o RS.

Před 14 dny mi začaly potíže s močením, po návratu ze Sněžky, časté močení, trocha pálení po močení, pocity nutkání na močení v klidu, pocit plného měchýře...., nepatrné úniky moči po močení...slabé pálení a nepříjemné pocity mezi varlaty.... původně jsem si myslel, že jsem prostydnul, ale moč i krev jsou v pořádku...a prostatu mám nezvtšenou...

Jinak se cítím pořád stejně a nepociťuji žádné zhoršení, akorát nyní ten močák...

Jdu ještě na MR prostaty, s tím, že to prý může být prostatitida. Mohla by to být i RS? Nebo když už to lékaři jednou asi vyloučili, (dokonce i na naurologii mi řekli, že již nemusím chodit na kontroly...tak se obávám zbytečně? Díky

Odpověď:

Nálezy na MR jsou zcela nespecifické a podle všech ostatních negativních vyšetření opravdu nebylo zřejmě nic svědčícího pro RS u Vás před 5 lety (nepíšete z jakého důvodu vůbec bylo k vyšetřování přistoupeno). K současným obtížím - podobné problémy akutního charakteru jako "sfinkterová ataka RS" jsou raritní i u pacientů s prokázanou diagnózou RS. V těchto případech se většinou spíše jedná o chronické a pomalu uvědomované obtíže než náhlý vznik. Pacienti pak čistě v rámci RS příznaků nemají ony pocity pálení a v oblasti varlat, které popisujete, když je vyloučena infekce. Byť nikdy nelze říci nic na 100%, s velkou pravděpodobností popisované obtíže nejsou neurologického původu.

krasulová

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné podstoupit tento zákrok.
https://swissesthetic.cz/service/lifting-vicek . Jsem pacientkou paní doktorky Tiché z VFN. Léčím se přípravkem Gilenya. U tohoto zákroku jsou kontraindikace imunosupresivní onemocnění...   děkuji za odpověď

Odpověď:

Obecně považujeme zákroky, které nejsou nutné ze zdravotních důvodů, jako zbytečné riziko pro naše pacienty. Nicméně konkrétní riziko tohoto zákroku Vám nikdo nevyčíslí. Je jistě s výhodou, že není nutná žádná anestezie. Na druhou stranu se mi teoreticky z imunologického hlediska nelíbí představa aplikace jakékoliv látky do kůže/podkoží s možnou aktivací imunitního systému. Nicméně mi z dostupných informací není jasné ani jakým způsobem bude látka vpravena, když nemá být použita žádná injekce... A upřímně - když čtu jako lékař uvedené informace včetně medicínsky nepoužívaného termínu "imunosupresivní onemocnění", nebudí ve mně tyto webové stránky důvěru.

krasulová

Otázka:

Dobrý den,  ráda bych Vás poprosila o zhodnocení výsledků  následně doporučené léčby. Byla mi nedávno diagnostikována RS a nevím, co si s tím mám pocit.

Žádné velké obtíže nemám, a největší strach mám že zahájení léčby která je již naplánována a začínám ji 4.1.2021.

Doteď jsem fungovala normálně, žádné léky neberu a a ní prášky a nyní mám zahájit léčbu vysokými dávkami kortikoidů a mám z toho velkou obavu. Hlavně z toho aby mi to nezpůsobilo nějaké zdravotní potíže, které nyní nemám.

V příloze zasílám výsledky a zprávu s navrhovaným postupem léčby. Moc Vás prosím o radu, zda je takto standartní a zdá se mám obávat léčby.

Samozřejmě věřím, že lékaři vědí co dělají a musím se jim naučit důvěřovat. K lékařům jsem nehodila, a proto jsem vystrašená. Nikoho tím nechci poškodit a věřím, že tento dotaz bude jen mezi mnou. Vámi. Děkuji mnohokrát

Odpověď:

S navržený postupem zcela souhlasím. Přeléčení kortikoidy je na místě vzhledem k průkazné aktivitě zánětu na rezonanci, byť jste zatím měla velké štěstí a klinické příznaky (= typickou ataku RS) jste v podstatě nezaznamenala. Pulz kortikoidů je snášen u mladých pacientů velmi dobře a nepředstavuje žádnou významnou zátěž pro organismus do budoucna. Pro Vás je nyní zásadní prevencí skutečné ataky. Stejně tak je pro Vaši budoucnost léčba kortikoidy spojena s možností nabídky dlouhodobé moderní léčby, jejíž úhrada je úvodní léčbou kortikoidy podmíněna.

krasulová

Doplňující otázka:

děkuji mnohokrat za odpověď. 

Absolvovala jsem  první dávku infuze solumedrolu 4.1.2020. Bohužel hned od následujícího dne do toho přišel Covid a teď se léčím v karanténě. Nějaké strašné obtíže jsem neměla jen rýmu a bolest v krku bez horečky. Částečně jsem přišla o čich. Po dobytí karantény pokračuji na infuzich.Solumedrol je dost rozporuplný, jela jsem jako fretka celý den a bohužel i já jako velky spavec celou noc. Nevím, zda k tomu mohu večer pít třeba meduňku, abych usnula. Paní doktorka mi pp telefonu sdělila, že se to stává..je pohodářka. Mnohokrát ješté jednou za promptní odpověď, velmi si toho vážím.

Musim se s tím srovnat a nepanikařit.

Odpověď:

Ano, vliv na spánek je u SoluMedrolu častý. Někdo nespí a je hyperaktivní, někdo by naopak nejraději prospal celý den. Meduňku klidně vyzkoušejte, nabízíme pacientům na těch pár dní i předpis na léky na spaní (např. Stilnox). V každém případě je většina podobných obtíží vázána čistě na podávání SoluMedrolu a nijak pacienta neomezuje či neohrožuje do budoucna. 

Držím palce

Krasulová

Otázka:

Dobrý den, mám zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě. Jaké je stanovisko lékařů?

Odpověď:

Očkování proti klíšťové encefalitidě vidíme u RS na místě v případě vysokého rizika této infekce (např. u někoho z endemické oblasti výskytu klíšťovky, kdo má několikrát ročně přisáté klíště). V ostatních případech riziko zhoršení/aktivitu RS po očkování považujeme za vyšší než-li riziko infekce encefalitidou a nedoporučujeme jej.

  1. dr. krasulová

Otázka:

Dobrý den, prosím vás, měla bych dotaz ohledně maminky. Je možné ji při této diagnóze se nechat očkovat na žloutenku typu A

Odpověď:

Pokud není nezbytné nějaké očkování u RS podstupovat (např. tetanus při nedostatku protilátek), tak obecně není na místě zbytečně riziko zhoršení RS podstupovat.

Krasulová