TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Otázka:

Jsem pacient s relaps-remitující roztroušenou sklerózou, který v současné době žije v USA. V září se stěhuji do České republiky, abych pracoval jako vědecký pracovník na Masarykově univerzitě (se státním zdravotním pojištěním). Byl bych velmi vděčný, kdybyste mi mohl odpovědět na otázky, které mám ohledně převodu mé zdravotní péče k neurologovi v Brně (i když bych byl ochoten za léčením cestovat do Prahy, pokud to léčbu usnadní). V současné době jsem léčen Ocrevusem; budu moci pokračovat v léčbě Ocrevusem, jakmile dorazím? Jaké procesy musím dodržovat, abych získal přístup k této léčbě? Jaká je očekávaná časová osa pro přístup k této léčbě? Chápu, že existuje limit počtu pacientů s RS, kteří mohou kdykoli dostávat DMD; způsobí to mému přístupu k léčbě problémy nebo zpoždění? Moc děkuji za váš čas a pomoc.

Odpověď:

Přestup do českého centra na zavedené fungující léčbě by neměl být zásadním problémem, pokud jste při zahájení léčby Ocrevem v USA naplnil indikační kritéria platná v ČR. Nutná je proto Vaše intenzivní domluva dopředu se zdravotní pojišťovnou, k níž se budete do ČR přihlašovat s doložením zpráv o indikaci k zahájení léčby viz výše v zahraničí a její dosavadní účinnosti. Se schválením pojišťovny o úhradě léčby pak kontaktujte RS centrum nejbližší Vašemu budoucímu bydlišti a dojednejte si přijetí tamtéž. Teprve po zajištění léčby zde zrušte stávající pojištění v zahraničí.

Kritéria na úhradu léčby RS jsou v ČR jasně definována a léčba je ve specializovaných centrech standardně dostupná. Vzhledem k délce intervalu mezi aplikacemi okrelizumabu by neměl být při řešení s půlročním předstihem problém v návaznosti, pokud bude splněno výše uvedené.

krasulová