TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Otázka:

Dobrý den,

chtěla bych požádat o radu. Roztroušenou sklerózu mam od roku 1994. Mám oslabenou levou část těla, často zakopávám, ale chodím bez pomocí hole. Levou ruku mám také slabší, ale už jsem se s tím naučila žít. Mravenčení a pnutí v levé noze už ani nevnímám. Mám ale velké problémy s opakující se depresí, která mi ničí život. Několik let jsem v péči psychiatra. Deprese jsou tak velké, že musím být v pracovní neschopnosti. V mé poslední práci jsem najednou měla velké problémy s pamětí a soustředěnosti a zjistila jsem, že práci nezvládám. K tomu se přidaly další zdravotní problémy, bolesti kloubů, krční páteře. Navštívila jsem ambulanci neurologie a myslela jsem, že mi pomůžou, že se jedná o ataku. Lékař mi však sdělil, že se nejedna o ataku a předepsal mi hořčík. Dříve jsem dostávala infuze. Navštěvuji RS centrum, ale s lékařkou moc spokojena nejsem, někdy mě ani nevyšetří. Chci se zeptat, zda mi můžete poradit, co dělat. Na internetu jsem se dočetla, že deprese je příznakem roztroušené sklerózy, stejně tak poruchy paměti, spatná soustředěnost. Pokud toto není trvalý stav, ale přechodný, tak je to přece zhoršení nemoci-ataka a měla by se zaléčit. Prosím o Vás názor. Budu rada za jakoukoli radu a předem děkuji.

S pozdravem

Odpověď:

Deprese jsou sice možným příznakem RS, ale nejsou charakterizovány jako ataka, která by měla být léčena kortikoidy. Ty by naopak probíhající ne zaléčenou depresi mohly zhoršit.

Je také dobře známo, že deprese a poruchy nálady negativně ovlivňují paměť, koncentraci a celkovou výkonnost. Tyto funkce je dobré hodnotit tedy až po stabilizaci deprese. Rovněž nebývají charakterem ataky, spíše jako dlouhodobý, pomalu se rozvíjející problém, který neléčíme infusemi kortikoidů.

Bolesti kloubů a páteře nejsou příznakem RS. Mohou být ale negativně podporovány celkovým psychickým stavem, podílet se může nedostatek správného pohybu/cvičení, pravidelné fyzioterapie...