TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Otázka:

Dobrý den, mám celkem čerstvé po MR mozku, závěr zněl "Zcela drobné nespecifické ložisko v bílé hmotě P. I. sin. Jinak bez detekce ložiskových změn.

Mám se obávat, že je to počáteční stadium RS a požadovat další vyšetření anebo se s tím musím smířit, že mám něco na mozku a jít na kontrolu po pár měsících znovu?

Jsem z toho psychicky na dně, protože jsem MR mozku v průběhu deseti let podstoupila 2krat a vždy byl normální, čistý nález a přítomnost ložiska mě děsí?

Mám strach ze sklerózy už od svých 20 let, teď je mi 30. Příznaky RS mám velice časté, fascikulace, brnění, mravenčení, pocit zatuhlosti v obličeji i různé po tele, špatná motorika (mám celý život), špatně odměřování pohybu, předkrizové stavy, pocit oteklé hlavy, jako bych měla v hlavě tekutinu, přepadávaní, zadrhávaní se v řeči, občas nevolnost, občas problémy s očima - bodáni v oku, je toho hodně. 

Odpověď:

Jedno drobné ložisko je zcela nespecifický nález, který netvoří diagnózu RS. Zvláště pokud je rezonance s takto minimálním nálezem provedena opakovaně (a může se jednat jen o názor popisující radiologa, zda je nález ještě normální). Diagnóza RS je vždy dána typickými klinickými příznaky (z vyjmenovaných většina k RS nepatří) většinou i s neurologickým objektivním nálezem, nálezem na rezonanci (jistě nikoliv pouze jedním ložiskem) a nálezy v mozkomíšním moku, jehož vyšetření neurolog navrhuje v případě i jen minimálního podezření na tuto diagnózu.

krasulová