TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Otázka:

Dobrý den, před třemi lety mi byl diagnostikován klinicky izolovaný syndrom po první atace. Od té doby se léčím Copaxonem a k žádné další atace nedošlo. Momentálně jsem v 8. měsíci těhotenství a tudíž mám léčbu vysazenou. Průběh těhotenství bez komplikací. 

Na poslední kontrole jsme s panem doktorem probírali období šestinedělí a kojení. Pak doktor mě informoval, že aby mohly maminky plně kojit a nepřestávat kvůli léčbě, aplikují se injekce a zároveň se kojí. Léčba a kojení tedy probíhají současně. 

Jsem samozřejmě ráda, že je tato varianta možná a pana doktora jsem se ptala, jestli to miminku nemůže nějak ublížit a ujistil mě, že ne. I přesto ale mám pochybnosti. Je to naše třetí těhotenství, které konečně vyšlo, a tak mám ze všeho větší strach. Chtěla bych se proto zeptat, zdali je opravdu možné zároveň kojit a aplikovat injekce Copaxone? 

Děkuji za odpověď. 

Odpověď:

U Copaxonu skutečně nebyl prokázán negativní vliv na dítě kojené takto léčenou matkou a kojení je na této léčbě povoleno i dle oficiálního vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv SÚKL.

Navržený postup Vašeho ošetřujícího lékaře je tedy zcela v pořádku.

Neznamená to ovšem, že by se riziko kojení pro Vaši RS zcela léčbou vynulovalo. I tak doporučujeme kojení neprotahovat na déle než 6 měsíců, v případě známek aktivity RS (ataka nebo nové ložisko na magnetické rezonanci po šestinedělí) i na kratší dobu.

Krasulová

Otázka:

Dobrý den, prosím, jen to zkouším, na nesrozumitelnou mluvu u RS už asi nic nebude, že jo? Paní, EDSS přes 8, polyká obstojně, ale mluvení jednak neudýchá a jednak hlasivkami těžko vysloví. Během dne se to dost mění, z RS léků užívá dlouhodobě Fampyru, která to subjektivně zhoršuje, ale bez ní je zcela nepohyblivá.

Moc děkuju

Odpověď:

Bohužel speciální léčba dysartrie neexistuje, nicméně prostudujte tuto brožuru se zaměřením na dechovou rehabilitaci, která je zásadní např. i pro situace zahlenění apod.:

https://msrehab.cz/content/useruploads/Navody/2022/2022-05_Brozura_Knapkova_postura-dec-RS-pts-s-tezsim_postizenim.pdf

Posílení nádechu a výdechu a tím i polykání/výslovnosti můžete napomoci i jednoduchou pomůckou (např. flowball). Existuje i přístroj cough assist, který využívají někteří fyzioterapeuti, a lze zvážit i žádost o jeho zapůjčení či hledat prostředky na jeho zakoupení.

krasulová

Otázka:

Dobrý den, momentálně u mě probíhá přeléčení ataky Solumedrolem. 1x infuze, teď doma formou pitíček. Užívám Šišák bajkalský, jedna se o zklidňující, imunomodulačni bylinu. Je možné užívat spolu se Solumedrolem? Dekuji

Odpověď:

Stejně jako u naprosté většiny podobných doplňků/výtažků z bylin nejsou k dispozici kvalitní studie stran efektu a bezpečnosti. Vychází se z historické zkušenosti, která může/mohla být v místě přirozeného výskytu byliny jistě velmi dobrá, jedná se ovšem o zkušenosti z doby minulé u populace žijící zcela jinak než žijeme a jsme imunitně nastaveni my (u šišáku např. pro zajímavost nelze u naší populace očekávat stejný vliv jako u obyvatel Číny 100 let po Kristu...). Nehledě na naprosto neznámé interakce s léčivy používanými dnes. Z hlediska bezpečnosti proto nelze tyto přípravky s možným imunostimulačním účinkem u RS doporučit k systematickému užívání. Jako již opakovaně doporučuji investovat raději do pravidelných pohybových aktivit, které fungují na 100%.

krasulová