TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Některým nemocným může lehká droga významně pomoci
Cena léku je poměrně vysoká a pojišťovny jej zatím nehradí
Jitka Lenková

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nedávno svojí registrací povolil užívání léčivého ústního spreje s obsahem kanabinoidů čili výtažku z konopí setého, obecně známého jako marihuana. Měl by přinášet úlevu osobám trpícím svalovou ztuhlostí (spasticitou) způsobenou roztroušenou sklerózou. Brzy si tedy někteří pacienti půjdou vyzvednout výtažek z marihuany do lékárny na recept – v dějinách naší farmacie vůbec poprvé.

Tím však skončila jen úvodní etapa prosazení nové léčivé účinné látky, kanabinoidů, na našem trhu léčiv. Dlužno podotknout, že šlo o tu lehčí část celého procesu. O registraci léku Sativex v ČR požádal jeho výrobce, britská firma GW Pharma Ltd., a SÚKL mu vyhověl.

Nyní záleží na výrobci a zároveň držiteli registrace, jak dokáže svůj výrobek v našich podmínkách prosadit.

Proti jeho výraznějšímu uplatnění stojí už samotná indikace spreje. I když je u nás dnes registrováno přibližně 14 000 pacientů s roztroušenou sklerózou, nový lék by měli dostat jen ti, u nichž tato nemoc způsobila střední až těžkou svalovou ztuhlost. Než se pacient „dočká“ spreje s výtažkem z konopí, musí se prokázat, že jiné léky u něj tyto obtíže nezmírnily. Potom podle doporučení výrobce následuje čtyřtýdenní zkušební používání Sativexu s postupným zvyšováním denních dávek, a teprve když u pacienta nastane významné klinické zlepšení, bude mu lékař předepisovat sprej i nadále.

To, že nový lék nepřináší úlevu všem pacientům, ale jen některým, se potvrdilo v minulých dvou letech při jeho rozsáhlém testování v Centru pro roztroušenou sklerózu Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Deset tisíc měsíčně

Výrobce dosud také nepodal příslušnou žádost o to, aby na úhradu Sativexu přispívaly zdravotní pojišťovny. Pokud si ji podá, narazí zřejmě na dvě úskalí.

První spočívá v tom, že sprej je charakterizován jako přídavná léčba, přičemž Ministerstvo zdravotnictví ČR uvažuje vzhledem k plánovaným úsporám v resortu o snížení úhrad léků tohoto druhu pojišťovnami.

S tím jde ruku v ruce druhý problém, poměrně vysoká cena léku. Podle informace firmy Bayer Schering Pharma stojí ve Velké Británii 10ml Sativexu 125 liber (cca 3500Kč) a pacient s průměrnou spotřebou tak za něj utratí kolem 10 000Kč měsíčně.

Pro náš trh nebyla cena tohoto léku ještě stanovena, pravděpodobně se od té britské ale příliš neodchýlí. Tato cenová politika má zabránit zneužívání spreje narkomany, nakonec se však může otočit proti pacientům. Většina z nich zřejmě nemá takové příjmy, aby si ho mohla dovolit platit v plné výši, bez alespoň částečného příspěvku zdravotní pojišťovny. Přitom byl Sativex zařazen do zpřísněného režimu léků vydávaných na předpis s modrým pruhem, určeného pro některé omamné a psychotropní látky, což samo o sobě jeho dostupnost ztěžuje.

Proč to funguje

O využití látek obsažených v konopí setém jako léku se spekuluje již dlouho. Zatímco laičtí uživatelé – pacienti na ně nedají dopustit, lékařské kruhy zůstávají obezřetné. Jednak proto, že jde přece jen o drogu, jednak z toho důvodu, že medicína sice není exaktní věda, ale vývoj a výroba léčiv ano.

Jinak by s nimi nebylo vůbec možné vědecky a medicínsky pracovat.

Sativex má přesně určený obsah léčivých látek, takže 100 mikrolitrů (mm3) spreje obsahuje 2,7mg delta-9-tetrahydrocannabinolu (THC) a 2,5mg cannabidiolu (CBD). Před uvedením na trh byl samozřejmě také řádně odzkoušen. V domácích podmínkách je takto přesná příprava léčiv pochopitelně nemyslitelná, a proto zůstává účinnost podomácku získávaných prostředků, třeba mastí na bolavé klouby, diskutabilní.

Odborné výzkumy ovšem prokázaly, že při aplikaci Sativexu, resp. kanabinoidů obecně, dochází k aktivaci endokanabinoidního systému v lidském organismu. Jedná se o velmi starý metabolický mechanismus, který vznikl již před 600 miliony lety, je přítomen ve všech od té doby vzniklých živočišných druzích a stále se vyvíjí. Byl objeven teprve koncem osmdesátých let a odpovídá za hospodaření s energií v organismu.

Jeho výzkum nadále pokračuje a předpokládá se, že poruchy v jeho fungování mají za následek například obezitu. Receptory vychytávající endokanabinoidy, které se tvoří v organismu, se nacházejí především na nervových periferiích. Tam také „zamíří“ kanabinoidy dodané organismu zvenčí a nemocným s roztroušenou sklerózou tak mohou pomoci s jejich křečemi v končetinách, především dolních. Uvažuje se rovněž o tom, že další výzkum fungování endokanabinoidního systému a možností jeho ovlivňování by mohl pomoci nejen těm, kdo dosud marně bojují se sklonem k otylosti, ale také nemocným postiženým Parkinsonovou nebo Alzheimerovou nemocí.

Podezřelý všelék?

Zatímco oficiální medicína uvažuje o využití kanabinoidů k léčbě obezřetně, laičtí uživatelé podobnými zábranami netrpí ani zdaleka. Zřejmě nejaktivněji na tomto poli působí spolek Konopí je lék, o. s. (o. s. = odborná společnost), v jehož čele stojí lékařka Jana Budařová. Na svých webových stránkách společnost uvádí řadu chorob, při jejichž léčbě konopí pomáhá, a jsou to nemoci stejně obávané jako závažné – cukrovka, rakovina, AIDS, leukémie a samozřejmě i roztroušená skleróza.

Vedle nich figurují „banality“ jako otylost, lupénka, astma, nespavost nebo bradavice a mateřská znaménka a mnohé další, ne-li snad úplně všechny. Společnost bojuje především za legalizaci používání konopí k léčbě a sama sebe charakterizuje takto: „Jsme jedni z mnoha, kteří se na celém světě snaží sdělit veřejnosti pravdu o léčivých účincích konopí.“

Registraci Sativexu mohou proto právem považovat za jeden z mnoha krůčků k naplnění svého cíle.

Průlomová registrace

Registrace nového léku v ČR představuje průlom v dosavadní léčebné praxi nejen u roztroušené sklerózy, protože kanabinoidy se tímto u nás poprvé dostaly na seznam léčivých látek.

Možná budou časem následovat další podobné preparáty. V USA a SRN lékaři předepisují třeba Marinol a v USA, Kanadě, Mexiku a Velké Británii Cesamet. Oba tyto léky obsahují syntetický THC a jsou určeny k podpoře chuti k jídlu u pacientů trpících anorexií anebo při chemoterapii. Na nějaký univerzální lék z konopí, který by pokryl hned celou paletu chorob najednou, si však budeme muset ještě nějakou, možná dosti dlouhou, dobu počkat.

Jitka Lenková

Převzato z Hospodářských novin