Další informace

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

Systémové upozornění
Hlavní informace

Celkem 37 soutěžních disciplin nabídli letos zájemcům organizátoři 18. ročníku národní abilympiády, která se uskuteční 28. a 29. května v ČEZ Aréně v Pardubicích. Ne o všechny byl dostatečný zájem, takže 98 přihlášených nakonec bude na přehlídce schopností a dovedností osob se zdravotním postižením soutěžit ve 20 disciplinách. Připraven je rovněž zajímavý doprovodný program, který by mohl zaujmout i veřejnost. Pro osoby se sluchovým postižením bude na abilympiádě opět Česká unie neslyšících zajišťovat přepis mluvené řeči, který bude promítán na plátno.

I letos bude vyhlášen Abilympionik roku, v předcházejících ročnících toto ocenění získali Helena Nejedlá z Krnova a Milan Linhart z Ostravy.

Tradičně se počítá i s doprovodnou výstavou ABI-REHA a prezentací činnosti chráněných dílen, kterou organizuje pardubická agentura PAR-EXPO.

Jedenáctičlenný organizační štáb v čele s ředitelkou pořádající České abilympijské asociace Ivanou Dolečkovou a manželi Alenou a Jaromírem Krpálkovými pracuje nejen na přípravě soutěží, ale zejména na pestrém doprovodném programu. Tahákem bude určitě workshop loutkového divadla Drak, vedle asistenčních psů Helppes letos uvidíme i ukázky canisterapie, požárního sportu, latinsko-amerických tanců, notnou dávku adrenalinu vyplaví U – rampa, po oba dny bude kreslit a povídat Honza Lušovský, budeme moci obdivovat obrazy a verše paní E. A. Schmidtové.

V ČEZ Aréně bude i Heřman Volf, který je po tragickém pádu na lyžích upoután na vozík. Po třech letech se mu však podařilo realizovat svůj dávný sen – v roce 2009 absolvoval cestu na speciálně upraveném kole z Prahy do Paříže.

Vozíčkáři budou ubytováni v bezbariérovém Salesiánském středisku mládeže, ostatní abilympionici v Domově mládeže a hostelu TRIM v Ohrazenicích. Zajištěno bude také celodenní stravování a a samozřejmě i doprava. Další aktualizované podrobnosti najdete na adrese www.abilympics.cz.