TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Vlastnictví automobilu je pro mnoho lidí se zdravotním postižením mnohem důležitější, než se na první pohled může zdát. Přestože pohyb po městech se díky rozvoji bezbariérové hromadné dopravy zlehčuje, jsou místa, kam se stále tak jednoduše dostat nedá. Pro osoby s podobným znevýhodněním naštěstí existují alespoň podpůrné státní příspěvky, které umožňují pořídit si nový nebo ojetý vůz s vynaložením nižších finančních prostředků.

Do ledna letošního roku platilo, že handicapovaní řidiči měli právo na finanční příspěvek na automobil ve výši 100 000 Kč, a to každých 5 let. V lednu však byla doba mezi příspěvky zdvojnásobena 10 let, výše příspěvku však může dosahovat až částky do 200 000 Kč. Pravidlem bývá, že na první vůz získá žadatel vyšší příspěvek, než v případě nákupu druhého auta a s tím spojené výměny vozu, za příspěvek v předchozích letech zakoupeného.

 

Při nákupu auta do maximální ceny 100 000 Kč má handicapovaný klient také nárok na vrácení DPH. Součástí žádosti o vrácení DPH musí být mimo jiné také rozhodnutí o přiznání příspěvku na nákup vozu. To je nakonec kupujícímu vraceno až zpětně po zaplacení vozu, při nákupu je tedy nutné zaplatit plnou výši včetně 20 % DPH.

 

Jediným řešením, jak se placení daně vyhnout předem, je zakoupit vůz u prodejce, nabízejícího možnost překlenutí DPH. To v praxi vypadá tak, že autosalon nebo autobazar zaplatí daň sám a její vrácení potom probíhá na účet prodávajícího. V současnosti nabízí podobnou službu například AutoESA, a to v rámci programu pro osoby s těžkým zdravotním postižením Handycar.

 

Kromě možnosti překlenutí DPH nabízejí některé autobazary také možnost pojištění státního příspěvku na zakoupení automobilu. Toto pojištění pokrývá riziko totální škody na vozidle, která vede k navrácení poskytnutých příspěvků státu v alikvotní výši. Z českých bazarů ho nabízí například výše zmíněný Auto ESA.