TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

 

Otázka:

Dobrý den, mám RS už 10 let, je mi 31 let. Paní doktorka mi poradila, že mám injekce píchat spíš večer než ráno. Pak jsem z toho dostala teplotu kolem 40°C a hroznou zimnici a ochrnula jsem na levou polovinu těla na několik hodin.Tak jsem se chtěla zeptat, jestli to mám nechat na tom večeru, anebo vrátit zase k ránu? A chtěla bych mít miminko a paní doktorka mi řekla, že musím injekce vysadit. Můžou se injekce Avonexu píchat v těhotenství, nebo bych je měla vynechat?

Odpověď:

 

Hodina podání závisí na tom, co vám vyhovuje. Pouze by pak dlouhodobě měla být hodina přibližně stejná. Pokud více vyhovuje ráno, aplikujte si ráno. Samozřejmě s ibuprofenem nebo paralenem, pokud míváte takovou reakci.
 
Miminko nutno plánovat do stabilizované fáze choroby s neurologem. Pokud jste se na tomto domluvili s neuroložkou, pak se skutečně injekce vysazují až po potvrzení těhotenství, a zpět nasazují po porodu, lépe řečeno po ukončení krátkého období kojení (max. 2 měsíce).

 


 

Otázka:

Dobrý den,
V létě mi v mých 62 letech na Neurologické klinice v Plzni byla diagnostikována RS. Byl to pro mne šok – v tomto věku? Jezdím na pravidelné kontroly a „srovnávám se“ se svou diagnózou. Jsem člověk, který vždy žil aktivně a pokračuji v tom i nyní. Cvičím jógu a trochu tajči, věnuji se turistice atd.
Diagnóza mě velice zasáhla, neustále se sleduji (faktické potíže mám) a propadám špatným náladám (žiju sama). Chtěla bych sama udělat něco pro zlepšení (?) nebo udržení současného stavu. Prosím, poraďte mi, co dělat, JAK SE STRAVOVAT atd. V současné době užívám medrol – 4 mg a vigantol.
Moc děkuji za odpověď – doufám, že jsem na správné adrese.
S pozdravem, Z. A.
 

Odpověď:

Určitý čas k vyrovnání se s jakoukoliv diagnózou je potřeba. Nicméně je větší šance, že RS u vás bude mít mírnější průběh, pokud se tato choroba projevila až tak pozdě. I nadále žijte jako dosud, tedy aktivní život včetně sportu je to to nejlepší. Nekouřit, stravovat se zcela normálně racionálně s dostatkem ryb a mléčných výrobků. 
Chce to čas. Pokud i tak budou špatné nálady přetrvávat, není problém říci si neurologovi o moderní antidepresivum. Užívá ho více než polovina našich pacientů.
Držím palce

 

Otázka:

Dobrý večer, je mi 17 let a mám nejspíš RS, podle výsledků z magnetické rezonance z mozku i míchy. Na lumbální punkci nic lékaři nenašli, ale nemoc mi připisují. Je možné, že to může být i něco jiného, i když mám příznaky této nemoci? M. P.

Odpověď:

Pokud jsou zcela typické příznaky a nález na rezonanci, taktéž i dobrá odpověď na kortikoidy, může mít 5–10 % pacientů s RS nález v mozkomíšním moku normální. Jinak je samozřejmě skupina jiných onemocnění, které museli vzít lékaři v úvahu, velmi rozsáhlá.


 

 

Otázka

Dobrý den, 
mám zjištěnou vyvíjející se RS asi přes měsíc, dokola čtu informace, ale pokaždé jiné. Ráda bych se setkala s člověkem, kterému prošlo těchto pacientů rukama více a dal mi nějaké rady, pokud to nebude problém.
Předem děkuji za informace, co a jak.
S pozdravem
M. Š.

Odpověď

S potvrzenou diagnózou RS byste především měla být odeslána do nejbližšího specializovaného RS centra, kde lékaře specialistu naleznete. Kontakty na jednotlivá centra jsou na webových stránkách Rosky. Před vyhledáváním nerelevantních informací na internetu lze pouze důrazně varovat.


 

 

Otázka:

Dobrý den, mám RS asi 5 let, za tu dobu jsem měla jednu ataku a vše se vrátilo do normálu. Užívám betaferon a medrol 4 mg. Můj dotaz je ohledně antikoncepce, mám nového přítele, dnes jsem byla na gynekologii a doktor mi předepsal daisenette, je tato antikoncepce vhodná i pro pacientky s RS? Doktor mi řekl, že v tom problém nevidí, ale ráda bych znala i jiný názor. Děkuji za Odpověď, D.

Odpověď:

Obecně u RS není s antikoncepcí žádný problém. Výběr konkrétního preparátu pro konkrétní ženu řídí gynekolog z jeho hlediska.


 

 

Otázka:

Dobrý den, dnes jsem byla u lékaře, který se zabývá léčbou pacientů s RS. Mezi pacienty jsem zaslechla vyprávění o jakési paní, která shání nadaci, která by jí pomohla sehnat 120 000 Kč na nákup jakési pásky na koleno, která dává jakési elektrické výboje právě do kolena, do nohy a člověk posléze chodí bezproblémově. Paní hledá podrobnosti na Internetu. Zajímalo by mě, oč jde. Existuje něco takového?
Děkuji za případnou informaci. Pozdravuje H. V.

Odpověď:

Bohužel žádná pomůcka není schopna odstranit problém, který trvale zanechala RS. Samozřejmě na udržení schopnosti chůze a pohyblivosti má významný vliv pravidelná fyzioterapie a každodenní cvičení, kde se různé podpůrné individuální pomůcky dají dobře využít. Nicméně jejich cena rozhodně nedosahuje takové výše a uhrazení takto vysoké částky není rozhodně na místě za jakoukoliv pomůcku pro RS!


 

                                              Sestavil Jaroslav Zika