TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Otázka: 3. 4. 2014

Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit jako na odborníky. Možná jen zbytečně, to bych samozřejmě byla ráda.Již asi 4 týdny bojuji se zvláštní únavou, spavostí, bolestí hlavy, malátností, zhoršeným viděním. Jelikož mívám cca 1x do roka těžkou migrénu, přirovnala bych to k její lehčí formě, ale tak dlouho trvající mě to již omezuje v běžném životě.
Je mi 32 let, jsem zdravá (krevní testy a biochemie zcela v pořádku minulý týden), bezdětná, aktivně se věnuji sportu (triatlon). Myslím, že běžnou únavu po zátěži či větším stresu v práci poznám, tentokrát se cítím celkově vyčerpaná už skoro měsíc i přesto, že jsem si dala úplné volno od sportu a měla volno i v práci asi 5 dní. Na začátku se ještě přidalo noční pocení, ale trvalo asi 5 nocí, nyní už ne. Večer jsem měla pocit brnění v rukách …
Teď si jdu občas aspoň zaplavat lehce, to mi celkem je příjemné, ale nějaký běh, o tom se nedá ani mluvit. Nemám vůbec sílu a celkem ani chuť. A to u mě není moc normální. Tlak i srd.frekvence zcela v normě, tzn. přetrénování myslím to také není, navíc jsem teď měla spíše období, že jsem sportovala málo, jen tak pro udržení.
Vím, že je to asi souhrn příznaků, které mohou mít tisíc a jednu příčin, nicméně jsem to chtěla konzultovat s nějakými odborníky.
Moji praktickou lékařku jsem musela takřka nutit, aby mi vzala krev a moč aspoň, její reakce nakonec byla jen - že unavený jsme všichni a že to přejde.
Neurologii jsem si objednala sama, ale termín je až na konci června.
Proto jsem se obrátila na Vás a budu ráda za jakékoli cenné informace, případně doporučení, kam se mohu obrátit, či zda by bylo nějaké vyšetření možné u vás.
Předem děkuji za vstřícnost. G. H.

Odpověď:

Vámi popsané obtíže jsou zcela nespecifické. Nelze je připsat konkrétnímu onemocnění. Postup vidím jako adekvátní - vyhraněné/alarmující příznaky nejsou přítomny, zde jistě praktický lékař udělal základní rozvahu a laboratorní odběry vyloučily zásadní patologii. Neurologické vyšetření je s výhodou, byť si nemyslím, že by se zrovna mělo jednat o onemocnění RS. Termín je dostačující.


 

Otázka: 16. 6. 2014

Prosím, jak lze získat lék Lyriku a jaké jsou jeho účinky? Jsem na elektrickém vozíku od roku 2000 s vyhlídkou  ne  optimistickou, neboť jsem doplatila  na pozdní  diagnózu v roce 1992. Děkuji E.

Odpověď:

Lék Lyrica předepisuje neurolog na určitý konkrétní typ bolesti od nervového systému (případně na epilepsii - nevím, z jakého důvodu se na lék ptáte). Jedná se o lék k dlouhodobému, pravidelnému užívání, pokud je to na místě. Nežádoucí účinky mohou být mnohé - nejčastěji ovlivnění pozornosti, ospalost apod., někteří pacienti samozřejmě ale nemají nežádoucí účinky žádné.