TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

VE VÍRU KORONAVIRU

Patříte snad k lidem, kteří neustále hledají klíče, v jediném okamžiku zapomenou, co vlastně chtěli říci, nebo při vstupu do místnosti jim z hlavy vypadne, co tam chtějí? A je to tak, že vám pomůže vzpomenout si, kdy a kde jste klíče naposledy použili? Potom je najdete tak, že musíte opakovat krátce předtím vyslovenou větu, abyste mohli navázat nit rozhovoru? Návrat do místnosti, kde jste byli předtím, vám napoví, proč jste se rozhodli z ní odejít jinam? Již tyto komplikované věty jsou pro váš mozek náraz. Pokud se vám takové epizodky přihodí častěji, pak je pravděpodobně vaší nejoblíbenější sférou přítomnost.

Nuže nechme planých řečí. V této prapodivné době ( a vlastně která nebyla prapodivná?) jsme s tou orientací na štíru. Sice se nám nic zásadního neděje (pokud ano, tak nezávisle na koronaviru), ale paniky ze stran médií se nevyhneme. Můj další postřeh je možná diskutabilní, ale přece jenom mám tu odvahu: Máme co jíst, máme kde bydlet, kdo chce, práci najde, zdravotnictví i sociální sféra stále funguje, voda teče, nestřílí se.

Žít ze dne na den, neustále se plácat v minulosti, nebo mít tušení. To jsou obraty, které můžeme chápat jako odkazy na tři rozdílné způsoby chování a tři postoje k minulosti, současnosti a budoucnosti. Různí lidé se s oblibou pohybují v různých časových úsecích.

Většinou máme od všeho kousek. Já si ráda zavzpomínám na to pěkné, co mě v životě potkalo, ale nikdy bych si nedala hádat z ruky budoucnost. Ona existuje jedna moudrá anekdota: Chceš-li Boha rozesmát, seznam ho se svými plány.

Během let jsem se naučila udělat si z nevýhody výhodu. To se mi teď hodí a z nouzového stavu jsem si udělala stav akční. Přestavěla jsem nábytek, přeskládala knihy v knihovně, vyházela staré boty a oblečení, udělala jsem si pořádek v papírech. S potěšením jsem zjistila, že ač jsme všichni doma delší dobu pohromadě, ponorkou netrpíme.

Přece jenom mám jeden plán. Po selekci mé garderoby mi skříň nějak zeje prázdnotou. Nakoupím si nové kalhoty. Ne černé. Budou na nich puntíky, kytičky, motýlci............

IMG 20200508 174235 2

Ivana Rosová