TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

V březnu letošního roku (8.-13.3.2015), Roska Praha uspořádala, ve spolupráci s Centrem handicapovaných lyžařů, druhý ročník zimního rekondičního pobytu, který se tentokrát konal v kouzelném prostředí Krkonoš.

Zájemců o účast na této rekondici bylo tentokrát šest, avšak ze zdravotních důvodů musel jeden z nás odstoupit, a tak jsme nakonec v neděli vyrazili ve složení Jana, Danča, Stáňa, Jarda a Petr společně s osobními doprovody Maruškou, Janou, Zdenkem a Mirkem.
Po pohodové cestě jsme dorazili na základnu Centra handicapovaných lyžařů, které se nachází v poklidné oblasti Janských Lázní, v blízkosti lyžařského svahu Duncan. Tady na nás již čekali instruktoři Marek, Katka, Marta, Michal a Martin, kteří nás velmi srdečně přivítali.
Po ubytování proběhla tzv. „suchá příprava“, která spočívá ve výběru a zkoušce potřebných lyžařských pomůcek, následné teoretické instruktáži a sdělení užitečných informací.
Po příjemně stráveném odpoledni jsme se všichni včetně instruktorů přesunuli do restaurace „Stříbrný pramen“, kde jsme měli zajištěny večeře na celou dobu rekondice. Po večeři pak následovalo přátelské posezení a poté i zasloužený spánek.

Pondělní ráno nás přivítalo slunečnou oblohou, a tak jsme po snídani, kterou jsme měli zajištěnou v místě ubytování, nasedli do aut určených pro přesun na lyžařské svahy
a vyrazili jsme do Špindlerova Mlýna, respektive do lyžařského střediska Svatý Petr.
Po dojezdu nás naši instruktoři, ke kterým se na místě přidal ještě jejich dobrovolník Michal, usadili do přivezených monoski a biski, a mohli jsme vyrazit, za pomoci instruktorů, sedačkou vzhůru k výšinám. Celý den jsme pak sjížděli prosluněné svahy se třpytivým sněhem a užívali jsme si vše, co k lyžování patří. Po příjemně stráveném sportovním dni jsme se pak vrátili
na naši základnu, kam jsme dorazili plní pozitivních dojmů z nově získaných zkušeností,
o kterých jsme hovořili do pozdních večerních hodin.

Úterý probíhalo ve stejném duchu jako předchozí den. Počasí bylo nádherné, modrá
i červená sjezdovka byly pěkně upravené a k tomu všemu přátelská pohoda nabitá humorem, úsměvy a úžasnými pocity ze zimního sportovního vyžití. Co více si přát?

Středeční den se pak nesl v duchu zaslouženého odpočinku a relaxace. Dopoledne jsme podnikli procházku po Janských Lázních, a kromě kolonády jsme prošli i další zákoutí tohoto lázeňského města. V odpoledních hodinách jsme se rozdělili na dvě části podle svých zájmů. První skupina se vydala na výlet kabinovou lanovkou na Černou horu. Druhá skupina navštívila trénink handicapovaných golfistů, který probíhal v tělocvičně obchodním akademie Olgy Havlové v Janských Lázních. Zde si Danča osobně vyzkoušela paragolfer nebo-li vozík, který umožní vozíčkáři, aby mohl hrát golf ve stoje. Večer jsme se pak všichni opět sešli
na večeři a odpočinkový den jsme pak uzavřeli přátelským posezením u společného stolu.

Ve čtvrtek jsme se opět přesunuli do Špindlerova Mlýna, kde jsme brázdili zasněžené svahy do doby, než došlo k propadu nástupního přemostění, které vedlo k sedačkové lanovce. Žádnému z návštěvníků areálu se nic nestalo, a tak jsme vtipkovali, jestli ke zborcení nedošlo po průjezdu Michala s Jardou, kteří dají dohromady pěkných pár kilogramů.
Po svačince a naložení našeho materiálu jsme poté vyrazili zpět na naši základnu, kde jsme, jako každý den, strávili příjemný večer ve společnosti našich instruktorů.

V pátek jsme, vzhledem ke zmíněné události ve Svatém Petru, navštívili město Trutnov, kde jsme podnikli okružní procházku po jeho historickém centru. Následně jsme se vrátili do Janských Lázní, kde jsme se všichni sešli u oběda, od kterého jsme se rozjeli
do svých domovů.

Zbývá již jen dodat, že velké díky za úžasné zážitky patří organizačnímu týmu Rosky Praha a Centra handicapovaných lyžařů, samotným instruktorům a dobrovolníkům,
a v neposlední řadě i panu Šedovi z restaurace „Stříbrný pramen“ za jeho kulinářské umění.
Nashledanou v příštím roce!

autor: kolektiv účastníků zimní rekondice 2015

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Procvičování paměti a kognitivních funkcí zábavnou formou

Procvicovani pameti