TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Otázka:

Dobrý den, můj otec trpí RS, byla mu diagnostikována v 50 ti letech. Ataky jsou vždy spojené s epileptickým záchvatem. Nyní je otci 73 let, a do tohoto týdne měl problémy "pouze" s levou nohou, na kterou se nemohl postavit. Toto pondělí dostal epileptický záchvat v době, kdy nikdo nebyl doma (nevíme tedy, jak dlouho byl bez pomoci). Na pohotovosti byl vyloučen atak, CT bez nálezu, ale tatínek přestal mluvit, používal pouze základní slova, chvílemi nereaguje. Od ošetřující lékařky poslán na vyšetření EEG 10. 10. 2016, do dnešního dne pozorováno mírné zlepšení, hodně jí, spí, snaží se chodit, u věcí ví, na co se používají, když už nám odpoví na dotaz, dává jeho odpověď smysl. 

Chci otci co nejvíce pomoci a vyšetření 10. 10. mi přijde pozdě. Prosím o radu, na koho se můžu obrátit, případně nějaké praktické rady, jak mohu pomoci. 

Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den. I.D.

Odpověď:

Bohužel je obtížné či spíše nemožné se takto pouze v e-mailu zorientovat ve všech možných příčinách stavu Vašeho otce. Již vyjádření, že ataka RS je vždy spojená s epileptickým záchvatem je velmi neobvyklé. Je možná kombinace sekundární epilepsie při ložiscích RS, ale rozhodně není RS ataka spojena s epileptickým záchvatem. V 73 letech může být příčinou stavu s poruchou řeči také cévní mozková příhoda. Nerozumím objednání EEG na podzim. Mohu Vám pouze doporučit absolvovat kontrolu u ošetřujícího neurologa s požadavkem na aktuální přešetření event. i za hospitalizace na nejbližším neurologickém oddělení.

krasulová