Další informace

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

Systémové upozornění
Hlavní informace

Otázka:

Dobrý den, měla jsem dvojité vidění a tak jsem šla na neurologii. Udělali mi lumbální punkci a magnetickou rezonanci mozku a páteře. Magnetická rezonance je negativní a jdu na ní ještě jednou v dubnu. Lumbální punkce dopadla takhle: S-Olig. pásy 0, CSF-olig. pásy 7 -oligoklonalni pasy přítomny v likvoru a v séru  nepřítomny typ 2. Dostala jsem 3x kapačku a prednison,  kde jsem snižovala dávky. Již týden nespím. Myslíte, že by se mohlo jednat o RS? Děkuji S. S.

Odpověď:

Diagnóza RS se stanovuje na základě klinických příznaků, nálezů na magnetické rezonanci a v mozkomíšním moku. Pouze z jednoho výsledku ji stanovit nelze, stejně jako nelze diagnózu stanovit e-mailem. Nicméně lze při Vašich nálezech a zahájené léčbě odhadovat, že zřejmě budete vedena jako v "riziku rozvoje RS", tedy s pečlivým sledováním včetně častějších kontrol rezonancí.

Na nespavost při kortikoidech si nechte předepsat lék na spaní, běžně takto pacientům od daného nežádoucího účinku pomáháme.

krasulová

Doplňující dotaz:

Děkuji za odpověď, já jsem spíše psychicky z toho nešťastná. Tedy myslíte, že když půjdu na rezonanci až v dubnu, bude to v pořádku?? Já se právě bojím, aby se do té doby nějak nerozjela. Já vím, že jsem trošku šílenější, ale už si opravdu nevím rady děkuji S. S.

Odpověď:

Diskutujte se svým neurologem, kontrolní rezonance je jistě v pořádku.

krasulová

Doplňující dotaz 2.:

A mohla bych se zeptat jaká je cca pravděpodobnost, že se z rizikové skupiny vytvoří přímo ta RS ?

Odpověď:

Jak jsem psala, konkrétní dotazy k vlastní chorobě konzultujte s neurologem, který Vás má v péči. Diagnosu a prognosu nelze stanovovat e-mailem, a k tomuto účelu ani naše poradna nemůže sloužit.

krasulová