TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se prosím zeptat. Před asi 12 lety sem začala mí problémy s motáním hlavy, tlakem za očima, trnutí tváře, bolest jedné nohy, pálení až mravenčení plosek nohou. Udělali mi MRI v Pardubicích, nález vícečetná nespecifická ložiska, diagnózu RS nesplnňuje.Za rok na kontrolní MRI nález stejný. Já sama jsem chtěla udělat lumbálku, ta byla v pořádku.

Pak jsem měla děti, problémy jsem neměla. Asi před 2 roky mi bylo 36 let a tyto problémy se vrátily. Byla jsem na MRI zase v Pardubicích, nález nezměněn, vícečetná nespecifická, po zánětlivá ložiska, jen některá mírně progredovala. Po 14 měsících jsem chtěla jít znovu na kontrolní MRI mozku a C páteře, od té poslední pořád stejný nález. Lumbálka prý není třeba, že po tolika letech by ten nález na MRI vypadal jinak.

Mohu se Vás zeptat na Váš názor. Děkuji J. S.

Odpověď:

Bohužel stanovovat či vylučovat diagnózu na základě e-mailu a pouhého popisu magnetické rezonance nelze. V Pardubicích je kvalitní neurologie včetně RS centra, tedy je zjevné, že diagnóza RS nebyla ve Vašem případě potvrzena odborníky na tuto problematiku. Ložiska na rezonanci jsou zcela nespecifická, mohou tam být dlouhodobě, ne vždy souvisí s obtížemi pacienta, a jejich původ je rozličný. 

To musí vyhodnotit neurolog, který Vás vyšetřoval, včetně úvahy o jiných možných příčinách ložisek na rezonanci a Vašich obtíží (cévní původ atd.).

Krasulová

Otázka:

Dobrý den, jak se pozná kmenová ataka? Nemluvila jsem a bylo to jak mrtvice, zůstává my spadlý ret. Mam RS EDSS8 na vozíku. Nebo je to snad mrtvice? P. doktorce nahlášeno na Vinohradech v RS centru, ale nemohla mne vyšetřit má prý na objednané lidi a tak mne vezme k objednání až 16. 9. 2017. Máte nějakou radu, co mám do té doby dělat? S pozdravem B. Č.

Odpověď:

Příznaky z postižení mozkového kmene mohou být velmi pestré - přes postižení hlavových nervů (dvojité vidění, kmitání očí, porucha sluchu, trvalá závrať, neuralgie trojklanného nervu, porucha polykání a výslovnosti) až po poruchu hybnosti a citlivosti na obličeji a na končetinách.

Obecně pouze z popisu příznaků nelze ataku a mrtvici zcela odlišit.

Pokud jste se však nebyla schopna vůbec vyjádřit/mluvit (vázlo tvoření či rozumění slov spíše než-li pouze výslovnost) a k tomu máte spadlý koutek (očekávala bych vpravo), pak byste měla být ošetřena akutně na nejbližší neurologii bez ohledu na RS. Spojte se se svým praktickým lékařem stran odvozu.

Více se při neznalosti podstatných údajů (věk, délka trvání problému, léky, samotné neurologické vyšetření lékařem atd.) nelze vyjádřit.

krasulová

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Procvičování paměti a kognitivních funkcí zábavnou formou

Procvicovani pameti