TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Otázka:

Dobrý den, 

chci se zeptat kdy má pacient s RS nárok na změnu léčby? Aplikuji si Rebif několik let a zatím pomáhá, ale už se mi začínají tvořit  velké zatvrdliny na místech vpichu. Kdy je možné změnit léčbu? Až přestane působit nebo dříve ? V MS centru mi řekli, že se většinou mění, až po dětech. Já děti nechci, tak nevím :( Moc děkuji za odpověď

Odpověď:

Stran změny léčby nehovoříme o "nároku" ale o správném důvodu ke změně léčby. 

Obecně řečeno Rebif patří do skupiny léků tzv. první linie. Změna léčby tedy případně nastává:

  1. 1. z důvodu nedostatečného účinku léku první linie (nová ataka onemocnění, zhoršení nálezu na magnetické rezonanci) - v takovém případě je logický výběr ze silnějších preparátů druhé linie. Tyto preparáty nejsou určeny pro pacienty se stabilním onemocněním, protože přinášejí ve srovnání s první linií více rizik
  2. 2. z důvodu nežádoucích účinků (např. těžké a trvající chřipkové příznaky, těžké deprese, nemožnost aplikovat si injekce pro výrazné lokální reakce a zatvrdliny) - v takovém případě je logická změna v rámci ostatních léků první linie srovnatelné účinnosti ale jiného způsobu podání či mechanismu účinku.

Váš bude zřejmě druhý případ. Lékař pochopitelně posuzuje také míru lokálních reakcí, která se nemusí líbit pacientovi, ale z lékařského pohledu není třeba nijak závažná a změna na jiný preparát přece jen znamená určitou změnu v léčbě a nový preparát nemusí stabilizovat stejně dobře Vaši RS. To vše je nutno vzít do úvahy. Plánování dítěte hraje samozřejmě v diskuzi výběru nového preparátu roli, ale pokud děti neplánujete, není to fakt, který by o změně léčby nějak rozhodoval.

Pokud bych měla pacientku, která si objektivně nemá kam lék píchnout či jí lék výrazně narušuje kvalitu života, pochopitelně do změny léčby půjdeme. Nabídka v rámci téže úrovně léčby by byla na injekce méně často podávané (Plegridy á 14 dnů) nebo na tabletky Aubagio (na tomto léku se nesmí otěhotnět).

Diskutujte se svým lékařem. Informace, že by se léčba měnila až po dětech, byla jistě špatně pochopena.

krasulová