TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Zastávkové informační systémy tramvají i autobusů budou signalizovat příjezd garantovaného nízkopodlažního spoje.

Dopravní podnik v rámci zlepšení dostupnosti aktuálních dat o dopravě opatřuje vybraná nástupiště hned několika druhy informačních systémů s různým informačním rozsahem.
Díky těmto technologiím získá cestující přímo na autobusovém či tramvajovém nástupišti přehledné údaje o cílových zastávkách jednotlivých linek nebo o času zbývajícím do odjezdu následujícího spoje. Informační systém využívá k přenosu dat radiového signálu mezi jednotlivými stanicemi a centrálním zastávkovým informačním systémem, který je součástí Centrálního dispečinku DPP.

Na tramvajových zastávkách se v současnosti setkáme s třemi druhy informačních tabulí. Barrandovská trať je vybavena panely s červeným diodovým písmem, informační tabule se "zelenými body" se instalovala například v ulici Plzeňská nebo v Podolí. Třetím typem je tzv. LCD panel, se kterým se cestující může setkat na zastávce Podbaba nebo Hradčanská. Pro lidi s omezenou schopností pohybu a rodiče s kočárky je nespornou výhodou posledních dvou typů zobrazování doplňující informace o garantovaných nízkopodlažních spojích.

Autobusové zastávky jsou prozatím vybavovány dvěma typy: panely s červeným
a oranžovým diodovým písmem (např. Jesenice, nádraží Strančice, Český Brod) nebo LCD panely v zastávkách Dolní Břežany, Kostelec nad Černými lesy,
Brandýs nad Labem atd. Ani jeden typ však nezobrazuje informace o garantovaných nízkopodlažních spojích. Podle slov Tomáš Prouska z odboru plánování společnosti Ropid je v současné době zobrazení informace o bezbariérových spojích považováno za jednu z priorit pro úpravu systému.

Od roku 2011 používá Ropid pro lepší informovanost cestujících také QR kódy, které v současnosti získávají na stále větší popularitě v marketingu i bankovnictví.
Po optickém načtení čtvercového kódu do chytrého mobilního telefonu pomocí některé z bezplatných aplikací získá uživatel aktuální informaci o odjezdu spoje
z konkrétní zastávky, a to včetně případného zpoždění. QR kódy jsou vyobrazeny
v informační vitríně u jízdních řádů přímo na zastávkových označnících. Současná forma zastávkových tabel s QR kódy zatím neumí zobrazit informaci, zda je očekávaný spoj nízkopodlažní. Novější verze, která by měla být spuštěna v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku, by však už měla nabízet údaj o přijíždějícím garantovaném
i negarantovaném vozidle
.