TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Kdysi dávno jsem si trénovala mozek tím,že jsem si snažila pamatovat telefonní čísla. Mozek považuji za sval, který je třeba posilovat jako každý jiný. Dodnes si pamatuji telefonní číslo své nejlepší kamarádky, staré téměř půl století. Nebo číslo do domu svého dědečka, který je na pravdě boží již drahně let.

Třeba můj muž má zvláštní schopnost. Když se mu zadá rok a měsíc, dokáže si odvodit, co v té době dělal. Na rozdíl od něj mám potíže s historickými letopočty. Pamatuji si akorát kdy byla objevena Amerika a rok založení Karlovy univerzity.

Taková zátěžová tréningová dávka pro posilování mozkového svalu jsou jména starověkých chetitských vládců. Zkuste si zapamatovat: Telipinuš, Pitchánaš, Anastaš, Chattušaš, Tutchaliaš, Pašururumaš, Tabamaš, Muršiliš, Tuchaliaš, Šuppiuliumaš.

Ale zpět k číslům. Je praktické si pamatovat datum narození své, manžela a dětí. Rodné číslo své, manžela a dětí. Číslo občanského průkazu je už asi přes čáru. Popisné číslo domu, kde bydlím. Nejméně tři záchranné telefonní čísla (policie, hasiči, apod.).Hlavně své telefonní číslo a PIN k platební kartě. Číslo své konfekční velikosti, i když, pravda, dnes k tomu stačí stačí kombinace písmen L,M,X. Velikost obuvi. Výška, váha (nestabilní). Počet a dávky případných léků. A vůbec, vzala jsem si je už dneska? Čísla celé malé násobilky, Ludolfovo číslo (abych nebyla za blbku, kdyby na ně přišla řeč). Stupně či procenta alkoholu v nápojích (pak už je to stejně jedno jedno). Jo, a ještě číslo bankovního účtu. To ale bude brzy zbytečné, soudě podle vývoje ekonomické a sociální situace našeho státu.

Také je třeba s čísly aktivně pracovat. Když dám v krámě prodavačce stovku a nákup stát 57 Kč, kolik mi má vrátit? Další zátěžová akce pro mozek jsou tzv. úlohy
o pohybu.Všichni to známe ze školy: z bodu A vyjede vlak, z bodu B vyjede vlak. Každý v jiný čas, trať je dlouhá, moje vedení je také dlouhé. Obligátní otázka zní kdy a kde se setkají. Nebo ještě lépe jakou barvu ponožek má pan průvodčí?

Je velmi důležité střežit tzv. expirační data  Zejména kdy vyprší platnost průkazu TP, ZTP, ZTP/P. Až vyprší, tak naprší a uschne než tam nahoře přestanou stím tyátrem s sKartami. Jejich mandáty by měly vypršet co nejdřív.

Zdraví prospěšné je sledovat datum spotřeby u mléka, másla, sýra, šunky……….technické kontroly. Ještě že neznáme expirační datum vlastního života. Aspoň tohle nemusíme řešit. Můj dědeček znal jen 3 čísla. Datum narození, datum, kdy přinese pošťačka důchod a kolik stojí desítka. Expiroval v klidu a smířený v požehnaném věku.

Někde jsem četla, že využíváme jen asi jednu desetinu kapacity našeho mozku. No jak kdo, někdo nechává odpočívat i tu desetinu. Já tedy občas ano. To jsem tuhle chtěla v lékárně platit kartou. Zastrčila jsem pěkně kartičku do škvírky a …nic. Pokusila jsem se znovu … špatně. Prostě okno, výkladní skříň, auslage. Kartu jsem zase vytáhla, požádala paní magistru o strpení a vyjela ven na vzduch. Tyhle nečekané výpadky paměti mě vždycky znejistí.Choroba mi už rozežírá mozek nebo pan Alzheimer klepe na dveře! Chvíli jsem si venku dýchala a číslo mi naskočilo. Uvidíme, zda se to podaří i příště.

Každé pondělí jezdíme s holkama (nejmladší je 50) cvičit. Po cvičení máme čas na kafíčko a koblihu a semeleme páté přes deváté. Tak jsme se také nedávno častovaly příběhy, která co zapomněla a jaké to mělo následky.Běžná situace: někam doma pro něco jdu a zapomenu pro co. Po delší době bezvýsledného bloumání po bytě nezbývá nic jiného než se vrátit do výchozího bodu, kde naše pátrání začalo. A tam to naskočí. A nebo taky ne. Další situace: něco hledám, nenaleznu, ale naleznu to, co jsem hledala před měsícem, půlrokem, rokem nebo delší dobou, až jsem zapomněla, že to hledám. Alzheimer je zde.

Květa (70, učitelka matematiky) to glosovala slovy: „Holky, nevytahujte se nějakým Alzheimerem, jste normálně blbý!“. Svatá pravda. Věci bývají daleko jednodušší, než se na první pohled zdá. A jak jste na tom vy?!?

Vaše Ivana Rosová