TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Otázka:

Vážená paní doktorko,

v lednu a v únoru 2021 budu brát v rámci druhého pulzu lék Mavenclad. 

Po tom, co jsem vzala první pulz, se objevila nemoc Covid a já pak musela být 2 měsíce na nemocenské, abych se nenakazila. Prosím Vás o informaci, zda budu muset být opět na nemocenské, jakmile vezmu druhý pulz.Bylo by to pro mě likvidační v práci. Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

S lékem Mavenclad byla na jaře t.r. situace trochu nejistá a dokonce u tohoto léku (a ještě léku Lemtrada) vydal zhruba v období března úřad SÚKL zákaz k podání. Ten byl nicméně záhy zrušen a s většími celosvětovými zkušenostmi již nejsou taková opatření na místě. Vámi zmiňované pracovní neschopnosti v délce 2 měsíců nerozumím, nechápu, zda jste sama měla koronavirovou infekci či nikoliv. Oficiální důvod k takové neschopnosti paušálně neexistoval a neexistuje. Neznám ovšem všechny zdravotní souvislosti a nemohu tedy rozporovat či hodnotit postup, který u Vás Váš ošetřující neurolog zvolil.

Podle epidemiologické situace na začátku příštího roku, kdy máte dostat druhý pulz Mavencladu, může teoreticky dojít k tomu, že Vám v případě vynikající stabilizace onemocnění může být podání např. o měsíc odloženo. Nebo Vám může být nabídnuto využití pracovní neschopnosti (zcela individuálně podle rizikovosti zaměstnání a pochopitelně přání a ochotě nést rizika Vás samotné) v opodstatněné době 2 týdnů v návaznosti na podání pulzu.

krasulová

Otázka:

Dobrý den,  prosím, chtěla bych se zeptat paní doktorky Krasulové, jaký je její názor na kapsle KONOPÍ od firmy Terezia. Trpím třesením nohou ze základu paraparézy a vůbec silným sevřením, které přináší bolest a snížení možnosti chodit na vysokém chodítku. Může konopí přinést nějaké alespoň trochu rozvolnění chodidla, kotníku nebo pacienta s RSkou vůbec? Děkuji
Odpověď:

Vzhledem k tomu, co máte naplánováno léčebně u prof. Štětkářové, bude konopí pro Vás pravděpodobně jen okrajovou záležitostí. Jeho vyzkoušení ale můžete konzultovat v RS centru s možností předepsat přímo léčivo nikoliv jen potravinový doplněk.

Krasulová

Otázka:

Dobrý den,  omlouvám se za častost mých dotazů! Chtěla bych se zeptat paní doktorky Krasulové na rozdíl mezi léky Baclofenem a Sirdalud - em ? Je jeden silnější nebo s jinou funkcí? Indikují se někdy oba dohromady? Z jakého důvodu? Děkuji mnohokrát za odpověď.  S pozdravem  

Odpověď:

Oba zmíněné léky patří mezi centrální myorelaxancia, léky snižující svalové napětí. Každý z nich však působí na jiné části motorického neuronu, tedy je lze s výhodou kombinovat, pokud nestačí lék jediný.

krasulová