TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Otázka:

Dobrý den, paní doktorko, prosím Vás moc o radu v mojí situaci. Měla jsem nastoupit do nemocnice na lumbální punkci a zároveň na přeléčení kortikoidy (v druhé polovině března jsem měla ataku a vyšetřením MRI byla zjištěna vícečetná demyelinizační ložiska bíle hmoty CNS, některá se sycením po k.l., po jednom ložisku v lévé mozečk. hemisféře a v C míše v úrovni C5, klinicky difuzní dysestezie PDK - susp. na RS. Předcházející vyšetření byla SEP 30.3 - normální nález, EMG DKK - neprokázaná myogenní léze, možná vícekořenová léze na DKK, bez neuropatie, bez myogenního postižení). Bohužel při nástupu do nemocnice mi vyšel v nemocnici pozitivní PCR test na Covid.  Já žádné příznaky nemám, dětem i manželovi vyšel PCR test negativní, takže to vypadá, že po 14 dnech dostanu potvrzení o prodělání bezpříznakového Covidu. Chci moc poprosit o radu, zda v tomto případě je nutné pro přeléčení kortikoidy v nemocnici ještě další provedení testu Covid s výsledkem negativní? 1. Zda případná pozitivita by byla v mém případě na závadu při tom přeléčení? 2. Pokud by to na závadu pro mou léčbu nebylo, tak by mě zajímalo, zda tuto léčbu v nemocnici dostanu - zda je z bezpečnostních důvodů pro nemocnici možné, aby mě do léčby přijala. 

Omlouvám se za tento dlouhý dotaz, ale s ohledem na mou pro mě novou situaci, kdy vím, že důležitá je včasná léčba a nestresovat se, tak se mi to nějak nedaří a prosím proto o radu, abych věděla, co je pro mě nejlepší a co mohu očekávat.

Moc Vám předem děkuji za radu.  S pozdravem

Odpověď:

Bohužel nelze na podobné dotazy odpovídat konkrétně - to musí jednoznačně diagnostikující/ošetřující lékař, se kterým doporučuji vše konzultovat. Obecně vždy pečlivě zvažujeme, co pacienta ohrozí více - zde neléčení ataky (odvisí od její tíže, délky trvání, objektivního neurologického nálezu, nálezu na rezonanci, předchozí anamnéze) nebo potenciální aktivace (jakékoliv) infekce po podání vysokodávkovaných kortikoidů. Při bezpříznakovém průběhu 14 dnů od PCR testu bych zřejmě považovala za důležitější přeléčení akutní ataky. Více nelze touto cestou říci. 

krasulová