TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

TPL_ESW_EASYPEASY_SYSTEM_MESSAGE
TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

• Právě vychází ojedinělý průvodce hlavním městem pro handicapované 
• Deset turistických tras Prahou, které zdolá každý vozíčkář bez pomoci 
Vozíčkáři, kteří se chtějí vydat prozkoumat krásná místa či některé pamětihodnosti našeho hlavního města, mohou od nynějška sáhnout po unikátním průvodci Prahou bez bariér, jehož přípravu a vydání podpořil Fond T-Mobile. Příručka obsahuje deset pečlivě vybraných a prověřených tras, které dokáží postižení lidé na mechanických i elektrických vozíčcích zdolat zcela sami, bez cizí pomoci.

"Přestože se jedná o vynikající a bezesporu užitečný projekt, nelze na něj použít žádné ze státních dotací postiženým. Jsme velmi rádi, že i díky naší podpoře mohl být nakonec úspěšně realizován," říká Martina Kemrová, senior manažerka firemní komunikace a tisková mluvčí společnosti T-Mobile. 
Na přípravě průvodce se podíleli také vozíčkáři. Sami nejlépe vědí, jaký terén je pro ně přístupný a který už ne, případně jakou překážku dokáží zdolat a kam už se jejich vozík "nevejde", i když třeba dětský kočárek ještě projede. Vozíčkáři mají různá postižení a jejich schopnost pohybovat se terénem bez pomoci bývá rozličná, což průvodce plně respektuje. 
Brožura je jedinečná tím, že neoznačuje pouze jednotlivé bezbariérové objekty, ale také celé vycházkové trasy. Kromě zajímavých míst přitom informuje rovněž o přístupných restauracích, veřejných WC apod. "Památky a objekty bývají značeny jako bezbariérové, ale často to není pravda. Zdravého člověka mnohdy ani nenapadne, co ve skutečnosti může vytvořit překážku vozíčkáři," říká Petra Bláhová, předsedkyně občanského sdružení Rozvoj cestovního ruchu, které je nositelem projektu. "Při přípravě průvodce jsme vycházeli z vlastních zkušeností a zážitků. Všechno je jinak, než jak se píše v různých publikacích." 
Nezisková organizace Podpora cestovního ruchu, o.s., se věnuje pomoci postiženým lidem už pět let. V roce 2006 si za svou činnost vysloužila mj. Cenu lidství. Provozuje portál www.praguecityline.cz zaměřený na turistiku pro handicapované. Na realizaci projektu Prahou bez bariér, jehož náklady se vyšplhaly k hranici 200 tisíc korun, přispěl Fond T-Mobile prostřednictvím Nadace VIA zhruba polovinou. Organizace nyní bude průvodce zdarma rozesílat všem občanským sdružením a dalším spolkům, které se zabývají pomocí handicapovaným. Rozešle jej také na úřady jednotlivých městských částí Prahy, do nemocnic a část nákladu bude poskytnuta Všeobecné zdravotní pojišťovně. "Průvodce zdarma zašleme i přímo jednotlivým zájemcům, pokud nás o něj požádají," slibuje P. Bláhová. 
Fond T-Mobile funguje již třetím rokem. V letošním ročníku grantového řízení z 390 přihlášených podpořil 135 projektů, jimž poskytne celkem více než 8,1 milionu korun. 
Bližší informace: Petra Bláhová, e-mail: , tel.: 602 287 855, www.praguecityline.cz.