Další informace

                                 Roskutak final

Maskota pro Rosku Praha „ Roskutáka“ vytvořil výtvarník Jaroslav Bezděk

Systémové upozornění
Hlavní informace

Mravenci v kredenci

Jako malá jsem ráda jezdila za babičkou a dědečkem na vesnici. Lezla jsem po stromech, dělala si cestičky v rákosí a hrála si sama se sebou na indiány. Měla jsem dřevěný tomahawk a kolem hlavy dlouhé copy spletené z prádelní šňůry. Hned za plotem na dolním okraji našeho pozemku stávalo obrovské mraveniště. Ráda jsem ho pozorovala. Vždycky jsem si k němu stoupla tak blízko, že mi mravenci lezli po nohou. Občas jsem se v trávě na jednoho mravence zaměřila a sledovala jeho pouť směrem k mraveništi. Tam jsem se ho snažila nespustit z očí, ale vždycky mi splynul s mravenčím davem. Přála jsem si stát se na chvíli mravencem a jít se podívat do útrob mraveniště na mravenčí královnu. Jak vypadá? Má na hlavě korunku? Má své komnaty?

mravenci

S přibývajícím věkem jsem si uvědomila, že tato velká hmyzí společenství mají v sobě moudrost. Starají se o svou královnu, dárkyni života, vědí, že bez ní by zahynuli. Nicméně není všechno zlato, co se třpytí. Královna rozhoduje o pohlaví potomstva – z oplodněných vajíček se rodí dělnice, ty jsou nejdůležitější, z neoplodněných samečci. Královna zároveň vylučuje sekret, který zabraňuje, aby se z larev vyvinuly nové královny. Pokud chce zplodit nové královny, přestane sekret vylučovat. No zkrátka, královna to má pod kontrolou, samci nejsou příliš třeba, nakonec jenom na to jedno, jinak spíš překáží. A konkurenci je také třeba redukovat.

            Někdy jsem položila do mraveniště kostku cukru. Sledovala jsem, jak po ní mravenci lezou a společnými silami vtahují dovnitř. Jednotlivé krystalky jistě nosí královně. Později mě napadlo, že někdo lidstvo na zemi pozoruje stejně jako já mravence v mraveništi. Jak spolu válčíme, hemžíme se, trpíme, o něco se snažíme. Občas nám hodí kostku cukru, jindy mraveniště rozhrábne a pár mravenců zašlápne.

            Dětská zvídavost mě dávno opustila, což jsem si uvědomila při nedávné příležitosti. Sedím v kuchyni a najednou koukám, přes kuchyňskou linku mi v sevřeném šiku pochodují mravenci faraoni. Nikde jsem se nedočetla, jak přišli k přízvisku faraon, když pocházejí z Indie. Svá mraveniště si mravenci faraoni zakládají na nepřístupných místech v budovách, kde je poblíž voda. Nejčastěji ve stupačkách panelových domů. Z mravenišť potom podnikají výpravy do celého bytu, takže kromě koupelny a kuchyně, které sousedí se stupačkou, můžeme faraony najít klidně i v ložnici a ostatních místnostech bytu. Tak to teda ne, tady bydlím já! Přestala jsem obdivovat jejich organizační schopnosti a v duchu hesla nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme, jsem povolala deratizéra. Tak mravenci přišli o iluze, které o mně snad kdy měli.

Vaše Ivana Rosová